BVB România - Opinii și Idei de Investiții

BVB România - Opinii și Idei de Investiții

De la ce companii mă aștept la rezultate anuale peste așteptările pieței?

Plecând de la cifrele la 6 și 9 luni/2025, încerc să anticipez câțiva emitenți care vor produce surprize plăcute la nivelul întregului an.

M.B.'s avatar
M.B.
Feb 16, 2026
∙ Paid

Teoretic sezonul rezultatelor preliminare pe 2025 a început, cu SNP și BRD venind înaintea investitorilor cu „reușitele”: Petrom sub așteptări, cu o pierdere pe T4, iar BRD cam credeam cu toții, prea puțin profit ca să fie justificată evaluarea prezentă.

Cu toate acestea, cele mai multe comunicate vor veni abia de zilele viitoare încolo, așa că mi-am permis să încerc să găsesc câteva companii care, cred eu, vor veni cu cifre frumoase, care pot surprinde pozitiv investitorii. Nu știu dacă prețurile acțiunilor respective vor crește sau nu, însă cât timp fundamental lucrurile merg, un investitor serios nu are de ce să își facă griji.

Companii din sectorul IT: AST, BENTO, AROBS, SAFE

Cred că toate firmele din IT vor veni cu cifre bune pe ultimul trimestru al anului trecut, fiindcă încă de la T3 s-au observat îmbunătățiri considerabile. Astfel, după un prim semestru tumultos (contracte blocate, alegeri prezidențiale cu cântec, măsuri fiscale etc), în a doua parte a lui 2025 situația a început să se redreseze. Trăgând linie, eu mă aștept ca, pe lângă Connections care deja avea profit foarte bun la nouă luni, să vedem surprize și de la altele:

  • Arctic Stream - față de 2024, profitul bugetat e la pământ, de aceea eu sper ca ținta să fie depășită. Pe scurt, AST vrea 3 milioane profit net, însă eu cred că în T4 pot face același profit ca în T3, ceea ce ar duce realizările la peste 7 milioane.

  • Bento - foarte taxată cotația pe bursă, iar fundamental situația nu e roz. Totuși, la fel ca la AST, T3 a fost mult mai bun, iar T4 poate fi la fel: cu 3-4 milioane profit net pe final de an, Bento s-ar duce spre 6-7 milioane, sub ce ne-a obișnuit anii trecuți, însă mai bine decât visăm.

  • AROBS - și la gigantul de la Cluj am putea vedea același scenariu, dat fiind că ultimul trimestru este cel mai bun din punct de vedere al cifrelor. Cred că BVC-ul poate fi atins, compania mai are nevoie de 8 milioane, deci tot cam ca realizările de pe T3.

  • Safetech - de obicei SAFE a fost pe aproape cu cifrele, exceptând anul deschiderii în UK, care a tras drastic eficiența în jos. În 2025, primele trei trimestre au fost în linie cu așteptările, însă piața nu a reacționat - din contră, cotația a scăzut sau a bătut pasul pe loc. Cu toate acestea, cum T4 este un trimestru bun în IT, SAFE are șanse să își atingă BVC-ul de 14 milioane, condiția fiind să facă 6 milioane pe final de an.

Simtel Team

Simtel pare că repetă și în 2025 scenariul din anul 2024, când a ținut piața cu sufletul la gură până la raportul anual: abia atunci am știut că BVC-ul este realizat! În rest, trimestru după trimestru, cifrele au fost dezastruoase, exact cum vedem și în 2025… Așadar, se ridică întrebarea, legitimă de altfel: își atinge SMTL profitul net de 45 de milioane? În funcție de răspuns un investitor poate să considere compania scumpă sau ieftină, atractivă sau un gunoi…

Eu unul, deși sceptic de fel, în cazul Simtel sunt un optimist: compania și-a realizat cifrele în fiecare an, deci probabil că și acum o să fie prea aproape. Mi se pare că investitorii însă nu cred în repetarea scenariului din 2024, motiv pentru care cotația bate pasul pe loc - însă, evident, dacă vom vedea măcar 40 de milioane, eu zic că altul va fi sentimentul pe BVB! Iar dacă ne uităm și la toate contractele semnate anul trecut și la ce BVC ar putea fi propus pentru 2026, atunci cu atât mai mult SMTL e de urmărit…

iHunt

User's avatar

Continue reading this post for free, courtesy of M.B..

Or purchase a paid subscription.
© 2026 bvbromania.substack.com · Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start your SubstackGet the app
Substack is the home for great culture